Skontaktuj się ze mną

jaroslaw@badowski.info
  • Strona główna
  • Usługi
    • Konsultacja na 2025 rok
    • Konsultacja podatkowa
    • Zakładanie działalności
    • Interpretacja podatkowa
  • Podcast
✕
  • Strona główna
  • Usługi
    • Konsultacja na 2025 rok
    • Konsultacja podatkowa
    • Zakładanie działalności
    • Interpretacja podatkowa
  • Podcast
Kontakt
Niezbędnik Przedsiębiorcy Badowski
O2: Forma opodatkowania – jak ją wybrać i przestać tracić pieniądze na jednoosobowej działalności
3 stycznia, 2024
Niezbędnik Przedsiębiorcy Badowski
O4: Jak płacić znacznie mniejszy ZUS na JDG?
17 stycznia, 2024

O3: Jakie podatki płacić po założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej?

10 stycznia, 2024
  • YouTube
  • TikTok
  • Instagram
  • LinkedIn

Nowi przedsiębiorcy często nie wiedzą, jakie opłaty i podatki czekają ich po założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. W trzecim odcinku podcastu „Niezbędnik Przedsiębiorcy” opowiadam o najważniejszych opłatach, jakie czekają na każdego przedsiębiorcę. Pamiętajcie, że od momentu założenia firmy to Wy jesteście odpowiedzialni za prawidłowe i terminowe płacenie podatków. Nikt Was w tym nie wyręczy.

[TRANSKRYPCJA PODCASTU]

Moim zdaniem jeśli nie wiesz kiedy i jakie podatki musisz zapłacić po otworzeniu swojej pierwszej firmy, to znaczy, że nie jesteś na nią gotowy. Na szczęście, przez najbliższe 20 minut, pomogę Ci to zmienić. 

Witam w podcaście Niezbędnik Przedsiębiorcy.
Ja się nazywam Jarosław Badowski, jestem doradcą podatkowym i wspólnikiem w biurze rachunkowym BD Partner.
W tym podcaście staram się w prosty sposób opowiadać o tym, jak założyć i prowadzić firmę w Polsce oraz co robić, aby płacić jak najniższe podatki bez narażania się na problemy ze strony Urzędu Skarbowego.
Niezbędnik Przedsiębiorcy kierowany jest zarówno do osób, które już prowadzą swoją działalność gospodarczą, jak i do przyszłych przedsiębiorców. Zapraszam do słuchania.

Historia na dziś

Wyobraźcie sobie taką sytuację. Wpadacie na świetny biznesowy pomysł, albo inaczej –  pracujecie sobie w jakiejś firmie i podczas rozmowy o podwyżkę Wasz pracodawca mówi – słuchaj, a może Ty byś założył JDG i rozliczał się z nami B2B. Robicie wielkie oczy, kompletnie nie rozumiecie o co mu może chodzić. Jakie JDG jakie B2B, co to w ogóle znaczy. Udajecie zaciekawionych, prosicie o kilka dni na namysł i po powrocie do domu zaczynacie Googlować o co temu człowiekowi mogło chodzić. 

Po kilku minutach dochodzi do Was, że firma, w której pracujecie chce abyście założyli jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczali się w metodzie Business to Business, czyli po prostu jak przedsiębiorca z przedsiębiorcą. Doczytujecie, że faktycznie może to być rozwiązanie bardziej opłacalne dla Was jak i dla pracodawcy i w końcu się zgadzacie. 

Rejestrujecie działalność, znajdujecie może nawet księgową, wystawiacie pierwszą fakturę i czekacie. Wreszcie dochodzi do Was, że staliście się przedsiębiorcami. A nawet Prywaciarzami – ktoś by powiedział. Ta świadomość powoduje w końcu, że zaczynacie się stresować. Co teraz? Ja mam samodzielnie jakieś podatki zapłacić? O co chodzi z tym ZUSem na który każdy narzeka? Czy ktoś za mnie zapłaci podatki? Czy przegapiłem jakiś termin? Czy pójdę do więzienia?? 

Powiem Wam dwie ważne rzeczy. Albo nawet trzy. 

Po pierwsze, to całkowicie normalne uczucia, typowe dla nowych przedsiębiorców. Nie jesteście w tym sami. Nikt nas w szkole nie uczył, jak to będzie wyglądać, więc to normalne, że tego po prostu nie wiemy. 

Po drugie, mimo tego że to normalne, to urząd skarbowy ma to gdzieś. Teraz ta poważniejsza część – staliście się właśnie przedsiębiorcami, założyliście firmę. Jeżeli sami o siebie nie zadbacie, to czekają Was problemy. 

Po trzecie, jesteście już w bardzo dobrej sytuacji, bo zdecydowaliście się poświęcić trochę czasu i włączyć ten podcast. A to oznacza, że zaraz wszystko Wam się rozjaśni. Zaczynamy.

*Jingle*

Co zrobić po założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej

Na tym etapie już zakładam, że wiecie jak ważne jest aby wybrać odpowiednią formę opodatkowania i jak to zrobić. Jeżeli nie, to zachęcam do przesłuchania mojego poprzedniego odcinka. 

Dzisiaj już nie będę się na tym skupiał i przejdę od razu do sytuacji, w której założyliście jednoosobową działalność gospodarczą i chcecie dopilnować, aby nie przegapić żadnego ważnego terminu ani opłaty. Uczulam jednak, że świadcząc usługi dla swojego pracodawcy tracicie szansę na wybranie niektórych form opodatkowania oraz ulg w ZUS, ale na ten temat nagram specjalny odcinek. 

Ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zacznę od pierwszej opłaty, która przychodzi Wam do głowy podczas rejestracji firmy. No właśnie – czy w ogóle sama rejestracja coś kosztuje? Mówię o tym dlatego, że swego czasu po zarejestrowaniu działalności, na adres nowego przedsiębiorcy przychodziło pismo z pięknymi, formalnymi pieczątkami i pomarańczowym druku do wpłaty żądające opłaty za dokonanie wpisu w rejestrze. Od razu uspokajam – rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest całkowicie wolna od opłat. Robicie to zupełnie za darmo i nie dajcie się naciągnąć na żadne opłaty od wpisów. 

Oczywiście wszelka pomoc specjalistów przy rejestracji może być odpłatna, ale nie ma przy tym żadnych opłat skarbowych. 

Opłaty po założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej

To co natomiast musicie płacić, to trzy podstawowe opłaty:

ZUS – jak i kiedy płacić?

Po pierwsze, ZUS. Nasz ukochany Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który dba o to, abyśmy zawsze byli zabezpieczeni – czy to na wypadek choroby, wypadku czy też emerytury. ZUS jest najgorszy dla nowych przedsiębiorców z jednego głównego powodu – trzeba go płacić nawet wtedy, kiedy nie zarabiamy. Wyobrażacie sobie? Macie przestój w firmie, nic nie zarobiliście, kontrahenci spóźniają się z opłaceniem Waszych faktur, a ZUS się upomina, jest nieubłagany. 

Zatem to co na pewno zapłacicie, to właśnie składki ZUS. Zapłacicie je do 20-stego dnia drugiego miesiąca istnienia firmy. Czyli jeżeli założycie firmę 2 marca, to pierwsze składki ZUS zapłacicie do 20 kwietnia. I tu uwaga – ogólnie z podatkami i opłatami jest tak, że jeżeli jakiś termin płatności wypada w dzień wolny, to z automatu przesuwany jest na najbliższy dzień roboczy.  Jeżeli 20 kwietnia wypada w sobotę, to ZUS możecie zapłacić do poniedziałku 22-ego. 

ZUS będziecie już płacić każdego miesiąca, regularnie, chyba że zawiesicie albo zamknięcie działalność. Nie ma możliwości aby płacić ZUS kwartalnie. Każde opóźnienie powoduje to, że naliczają Wam się odsetki.

To ile zapłacicie zależy od tego czy korzystacie z ulgi na start oraz którą formę opodatkowania wybraliście, ponieważ od niej zależy sposób liczenia składki zdrowotnej. O tym będą osobne odcinki, więc zaobserwujcie podcast i wracajcie po nowe odcinki, aby uzupełniać wiedzę. Zazwyczaj pierwszy ZUS z ulgą na start to opłata między 350 a 400 zł i nie przyzwyczajajcie się raczej do tak niskich składek.

Jak zrobić przelew do ZUS

Przelew trzeba zrobić na swoje indywidualne konto ZUSowe. Numer takiego konta dostaniecie listem poleconym, ale w każdej chwili możecie też je sprawdzić na stronie eskladka.pl (https://eskladka.pl/). Tytuł przelewu nie jest bardzo istotny, wszystko wpada do jednego worka, a ZUS rozdziela te przelewy według Waszych deklaracji.

No właśnie, bp Oprócz zapłacenia składki, musicie też wysyłać każdego miesiąca tak zwaną deklarację ZUS DRA. Upewnijcie się, że Wasza księgowa to za Was robi. 

Podatek dochodowy – kiedy należy go opłacić?

Druga opłata to już podatek dochodowy. Podatek dochodowy jest o tyle przyjemny, że płacicie go dopiero wtedy jak osiągnięcie jakiś przychód (w przypadku podatku ryczałtowego) albo w ogóle jak dopiero zaczniecie osiągać zyski – w przypadku skali podatkowej albo podatku liniowego. Skala podatkowa w ogóle pod tym kątem jest bardzo przyjemna, bo zaczynacie płacić podatek dochodowy dopiero jak przekroczycie 30 tysięcy złotych zysku licząc sumarycznie od początku roku. Więc jeżeli ktoś wybrał skalę, to bardzo możliwe, że przez pierwsze miesiące w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. 

Podatek dochodowy płacimy w tym samym terminie co ZUS – czyl do 20-stego dnia miesiąca. Jeżeli osiągamy pierwsze dochody w styczniu, to podatek dochodowy płacimy do 20 lutego. CHYBA ŻE – i tutaj istotna różnica w porównaniu do ZUSU – zdecydujemy się płacić podatek co kwartał. Wtedy czekamy do zakończenia kalendarzowego kwartału i płacimy sumarycznie za cały kwartał, na przykład do 20 kwietnia. Są pewne ograniczenia w stosowaniu kwartalnego rozliczenia, ale o tym kiedy indziej. 

Fajne jest to, że o sposobie naszego rozliczania nie musimy informować urzędu skarbowego od razu. Po prostu, zaczynamy płacić tak jak uważamy i finalnie wskazujemy czy rozliczaliśmy podatek miesięcznie czy kwartalnie wskazujemy po zakończeniu roku, składając PIT. 

No właśnie, bo po zakończeniu roku, będziecie musieli samodzielnie, albo z pomocą księgowej, sporządzić deklarację roczną ze swojej działalności. W ciągu roku płacicie zaliczki na podatek, a po zakończeniu wszystko jest zaliczane na deklaracji i tam jeszcze mogą wyjść jakieś ewentualne dopłaty lub zwroty. 

Niektórzy myślą, że zwrot podatku to prezent od urzędu skarbowego, ale to błąd. Zwrot podatku to po prostu zwrot nadpłaconych przez nas zaliczek. 

Ważne jest to, że w ciągu roku nie musicie już wysyłać deklaracji z podatku dochodowego za każdy miesiąc lub kwartał. Po prostu płacicie. 

Jak zapłacić podatek dochodowy? 

Podatek dochodowy płacimy wybierając opcję “przelew podatkowy” (albo przelew do urzędu, różnie to nazywają) na naszym koncie w banku. Będzie trzeba uzupełnić Indywidualny Rachunek Podatkowy, jest to samo co mikrorachunek podatkowy i podobnie jak w ZUS, jest to Wasz indywidualny numer, na który robicie przelewy podatkowe. Ale jest to inny rachunek niż do ZUS, pamiętajcie. Możecie go wygenerować wpisując “generator mikrorachunku” w googlach. Znajdźcie stronę rządową, podajcie swój NIP i wygeneruje Wam się rachunek. Możecie na nim sprawdzić, że ostatnie cyfry, gdyby uciąc dwa zera na końcu, to będzie Wasz NIP. Po tym zawsze poznacie, że to Wasz numer. 

Podatek VAT – dlaczego lepiej płacić go terminowo?

Wisienka na torcie to podatek VAT. Większość osób, które pracują B2B od razu rejestruje się do VATu. Jest to po prostu najczęściej opłacalne, bo VAT otrzymujemy gratis od kontrahenta, a po drodze możemy go obniżyć o VAT z naszych zakupów na potrzeby firmy. To bardzo wygodne i opłacalne. Ale w końcu przychodzi dzień, kiedy musimy tę nadwyżkę VATu przelać do urzędu skarbowego i jest to 25-ty dzień miesiąca. Oczywiście nie w pierwszym miesiącu, zawsze najpierw musimy zrobić jakąś sprzedaż, a dopiero w kolejnym miesiącu odprowadzamy za nią podatki. W ten sam dzień mija termin na zapłatę nie tylko VATu, ale także na przesłanie do urzędu tak zwanego pliku JPK. Czyli w uproszczeniu mówiąc, deklaracji VAT. Najczęściej za to też odpowiada księgowość, a po naszej stronie pozostaje zrobienie przelewu, na to samo konto co podatek dochodowy. 

Niespodzianką jest to, że nie tylko osoby zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT muszą go płacić. Jeżeli ktoś nie jest vatowcem, a kupił coś z zza granicy, na przykład usługę reklamową od Facebooka, to musi w Polsce odprowadzić od tego zakupu VAT, tak zwany VAT-9M. Więc nie jest tak, że vatem przejmują się tylko Ci, którzy się od razu do niego zarejestrowali. 

VAT płacimy miesięcznie lub kwartalnie, ale żeby nie było za łatwo, zasady są inne niż w podatku dochodowym. Po pierwsze, przez pierwszy rok musimy płacić VAT co miesiąc, takie są przepisy. Po drugie, jak chcemy zmienić sposób rozliczenia na kwartalny, to musimy zgłosić to do urzędu skarbowego na początku kwartału na odpowiednim formularzu. 

UWAGA! VAT to najszybciej ścigany podatek, ponieważ urząd z Waszej deklaracji wie od razu, ile powinniście zapłacić. Zazwyczaj urzędy się nie ceregielą i nawet po kilku dniach opóźnienia wysyłają upomnienia, za które trzeba później zapłacić. W wielu przypadkach też potrafią zająć konta bankowe. Znam przypadek, gdzie klientowi zablokowali kilkaset tysięcy złotych na tydzień, żeby sobie pobrać kilka tysięcy złotych VATu. Zatem płaćcie VAT terminowo. 

Podsumowanie

No to uwaga! Dobra wiadomość jest taka, że w naprawdę ogromnej większości przypadków, jeżeli ktoś nie zatrudnia pracowników, to na tym kończą się takie typowe, regularne zobowiązania podatkowe. Upraszczam i pomijam oczywiście różne akcyzy, cła, podatki u źródła i inne dziwactwa, które nie są typowymi podatkami dla nowych, prostych działalności gospodarczych.

POdsumowując – przede wszystkim – płacimy ZUS co miesiąc, podatek dochodowy jak coś zarobimy i VAT, jeżeli jesteśmy VATowcami albo kupujemy coś zza granicy. Nie zapomnijcie także zapłacić Waszej księgowej! Bez niej mogłoby być ciężko 🙂 

Na dzisiaj wystarczy. Jeśli będziecie regularnie pilnować tych przelewów, to możecie spać spokojnie. 

Dziękuję Natalii za przesłanie pomysłu na ten odcinek. 

Na koniec chciałbym Was serdecznie poprosić o ocenienie podcastu, zaobserwowanie i napisanie swojej opinii lub pomysłu na ulepszenie go. Możecie się ze mną skontaktować przez moją stronę internetową jaroslawbadowski.pl. Dzięki! 

Share
2

Related posts

Niezbędnik Przedsiębiorcy Badowski
19 maja, 2024

O7: Koszty w firmie – jak je robić, żeby płacić mniejsze podatki


Read more
Niezbędnik Przedsiębiorcy Badowski
17 lutego, 2024

O6: Ryczałt – czy to najlepsza forma opodatkowania?


Read more
Niezbędnik Przedsiębiorcy Badowski
29 stycznia, 2024

O5: Dietetyk a podatek VAT – zwolnienia, warunki i możliwości


Read more

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przydatne linki

  • Biuro Rachunkowe BD Partner
  • Polityka prywatności i cookies

Partnerzy

  • BD Partner

Kontakt

Kontakt telefoniczny w godzinach


Poniedziałek - Piątek:

900 – 1800
Buy now